Twój koszyk jest pusty

Archiwum

Zabawy, jakie proponujemy dziecku mogą nie tylko być powodem do śmiechu i radości, ale też mogą wspierać jego rozwój. Zabawa będzie najlepsza wtedy, gdy rodzic zaproponuje ją dziecku mającemu na nią ochotę i będzie się bawił tak długo, jak dziecko chce i potrzebuje. Z dzieckiem w tym wieku można bawić się w zabawy, które wymagają sprawnego siedzenia, bo przeważnie dzieci mają już tę umiejętność opanowaną. Maluchy dość sprawnie manipulują zabawkami, które potrafią przekładać z ręki do ręki, obracać, pociągać i naciskać.

Piesek robi „hau”

Pokazuj dziecku obrazki w książce i nazywaj je: to piesek. Co to jest? Piesek! Jak robi piesek? Hau, hau – dziecko będzie próbowało odpowiadać na pytania i powtarzać to, co mówi rodzic. Jeśli nie chce naśladować – nie zniechęcaj się, ono słucha i uczy się, wydawanie świadomych dźwięków przyjdzie z czasem. Na początku proponuj dziecku takie książeczki, gdzie jest jeden rysunek na jednokolorowym tle – to pozwala mu zapamiętać jakie ten przedmiot ma cechy i rozpoznawać je w innym otoczeniu (np. jeśli dziecko widzi obrazek koguta na płocie, to uznaje, że płot jest częścią koguta).

Budowanie wieży

Dziecko chętnie ustawia klocek na klocku – dwa, czasem trzy lub więcej. Najwięcej radości sprawia jednak rozwalanie tego, co zbuduje mama! Trzeba na to pozwolić, bo dziecko uczy się rozróżniania między całością a częścią.

Kształcące kształty

Dziecko chętnie zajmuje się klockami, które mają różne kształty. Zajmują je też rzeczy wykonane z różnorodnych materiałów. To najlepszy czas na zabawę klockami sensorycznymi i zabawkami, które szeleszczą czy naciśnięte piszczą. Maluszek chętnie będzie też skubał metki i badał ich fakturę zarówno wzrokiem, jak i dotykiem.

Ciężkie i lekkie, duże i małe

Podaj dziecku jednocześnie dwa przedmioty skrajnie różniące się. Pokaż: to jest duże, a to jest małe. Poproś, aby dziecko podało małe lub wskazało duże. Tak samo można bawić się z rzeczami, które są lekkie i ciężkie, puste i pełne, wysokie i niskie, długie i krótkie – ta zabawa ogromnie rozwija słownictwo dziecka, ale też jego koordynację i rozumienie świata.

PomocnicyMamy.pl

ul. Dąbrowskiego 30
32-600 Oświęcim
www.pomocnicymamy.pl
sklep@pomocnicymamy.pl
Koszt wysyłki - wpłata na konto, kurier:
Od 0 zł do 400 zł - 16 zł
Koszt wysyłki - wpłata na konto, poczta:
Od 0 zł do 400 zł - 15 zł

Koszt wysyłki - za pobraniem:
Kurier, powyżej 400 zł. - 22 zł
Poczta, powyżej 400 zł. - 21 zł