Twój koszyk jest pusty

Archiwum

Jakiś czas temu - w czasach mojego dzieciństwa, może wcześniej, palili chyba wszyscy. Osób, które nie brały do ust papierosa było stosunkowo niewiele, ale i tak były one biernymi palaczami, bo "dymek" był wszędzie: w urzędach, na przystankach, kawiarniach czy restauracjach. Wzrost świadomości, że palenie jest tak bardzo szkodliwe oraz coraz zdrowszy styl życia, na jaki się decydujemy sprzyja "wyrzucaniu" palaczy z miejsc publicznych. Dlatego widok kobiety z papierosem nie jest już taki częsty, a nawet mam wrażenie, że w przestrzeni publicznej takich mam się nie widuje. Myślę, że takie mamy trochę się wstydzą, a trochę boją, że ktoś im zwróci uwagę. Uznają, że to, co robią w zaciszu swego domu to już nie jest sprawa innych. Mają, rzecz jasna, sporo racji, ale warto pamiętać, że kobieta w ciąży nie jest sama, a to co robi ma ogromny wpływ na nienarodzone dziecko.
Niesamowite zdjęcia zrobili badacze z Uniwersytetu Durham: badali oni za pomocą USG 4D dzieci mam palących i niepalących. Obserwując zachowanie płodów stwierdzili, że dzieci matek palących częściej poruszały ustami i dotykały twarzy niż dzieci, których organizmy nie były poddawane tak stresotwórczemu czynnikowi jak nikotyna i inne szkodliwe substancje zawarte w papierosach. Być może dzieje się tak dlatego, że układ nerwowy dziecka palaczki rozwija się wolniej i umiejętność kontroli ruchów pojawia się później. Trudno wydawać ostateczny osąd, bo przebadano tylko 20 mam, jednak zdjęcia, jakie zamieszczono na stronie, są zdecydowanie przerażając: szereg zdjęć wyżej to dziecko palącej mamy, a poniżej niepalącej. Wstrząsający widok, prawda?

 Pamiętaj też, że dziecko, którego mama pali:

  • przychodzi na świat z niższą wagą urodzeniową,
  • częściej jest wcześniakiem,
  • może być obarczone wadami wrodzonymi,
  • jest bardziej zagrożone zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej,
  • częściej choruje,
  • może w przyszłości mieć astmę,
  • ma mniejszą sprawność psychofizyczną.

Warto dla własnej przyjemności tak bardzo narażać dziecko? Sądzę, że każda mama w głębi duszy zna odpowiedź na to pytanie, a powyższe zdjęcie może być bodźcem do tego, żeby podjąć słuszną decyzję i ostatecznie rozstać się z paczką papierosów. Nie tylko na czas ciąży, ale na zawsze.

PomocnicyMamy.pl

ul. Dąbrowskiego 30
32-600 Oświęcim
www.pomocnicymamy.pl
sklep@pomocnicymamy.pl
Koszt wysyłki - wpłata na konto, kurier:
Od 0 zł do 400 zł - 16 zł
Koszt wysyłki - wpłata na konto, poczta:
Od 0 zł do 400 zł - 15 zł

Koszt wysyłki - za pobraniem:
Kurier, powyżej 400 zł. - 22 zł
Poczta, powyżej 400 zł. - 21 zł