Twój koszyk jest pusty

Archiwum

Te nieszczęsne parabeny

Z wiadomych powodów dość intensywnie przyglądam się ostatnio produktom dla małych dzieci i zaczęłam się zastanawiać, czemu co i rusz z opakowań kosmetyków krzyczy do mnie wielkimi literami napis: nie zawiera parabenów! Postanowiłam trochę poczytać, czym te substancje są i czemu nagle ich ma nie być, choć do tej pory najwyraźniej były?

Parabeny to substancje stosowane w kosmetykach jako środek konserwujący: działają zabójczo na bakterie i grzyby. Jeśli chcemy mieć kosmetyki o długich terminach przydatności, nie psujących się po otwarciu, to czymś je konserwować trzeba. Jednak w pewnym momencie zaczęto badać, czy przypadkiem nie istnieje zależność pomiędzy kosmetykami zawierającymi parabeny, a wzrostem zachorowalności na raka – szczególnie raka piersi. Parabeny zaczęto też podejrzewać o to, że zaburzają gospodarkę hormonalną. Jak to jednak bywa – jednoznacznych wyników badań to potwierdzających lub temu zaprzeczających nie ma. Zalecono jednak obniżenie normy dopuszczalnego stężenia. Nie ma więc co wpadać w panikę. Z drugiej strony, w takiej Danii wprowadzono zakaz dodawania parabenów do kosmetyków dla dzieci poniżej 3 lat, więc może coś w tym jest?

Na wszelki wypadek postanawiam parabenów unikać, szczególnie w kosmetykach dla dzieci: postaram się stosować preparaty naturalne, bez dodatków, a jeśli już kosmetyk, to będę szukać takiego, który będzie miał tej „sztucznej” chemii jak najmniej.

Tym razem kupując środek do „mycia rąk na sucho” - jak to nazywa moje dziecko, wybrałam piankę antybakteryjną  – jest to kosmetyk bardzo przydatny przy wszelkich wyjściach z małym dzieckiem. Na spacerze, w autobusie, sklepie – nie ma gdzie rąk umyć, a trzeba jakoś oczyścić ręce – własne, po zmianie pieluchy, a dziecka po tym, jak obmaca wszystkie ławki, poręcze, zbierze śmieci ze ścieżki... Dlatego zawsze staram się mieć w torebce czy nawet kieszeni kurtki taki zmywacz. Bentley Organic ma takie samo działanie jak inne preparaty, ale nie zawiera, między innymi, parabenów.  


PomocnicyMamy.pl

ul. Dąbrowskiego 30
32-600 Oświęcim
www.pomocnicymamy.pl
sklep@pomocnicymamy.pl
Koszt wysyłki - wpłata na konto, kurier:
Od 0 zł do 400 zł - 16 zł
Koszt wysyłki - wpłata na konto, poczta:
Od 0 zł do 400 zł - 15 zł

Koszt wysyłki - za pobraniem:
Kurier, powyżej 400 zł. - 22 zł
Poczta, powyżej 400 zł. - 21 zł