Twój koszyk jest pusty

Archiwum

Takie pytanie zadała mi sąsiadka, która obserwuje, jak co rano odprowadzam Igę do przedszkola. Jej "ukochanego", jak córcia sama mówi. Sąsiadka waha się, czy swoje dziecko przekazać innym pod opiekę, bo co innego, gdyby musiała, ale jak jest na macierzyńskim to nie musi, więc właściwie po co. A wysłać po to, żeby się okazało, że jeszcze nie czas i sprawić, że dziecku będzie się to wszystko źle kojarzyć, to nie sztuka. Od słowa do słowa – siadłyśmy w ogródku ciesząc się pięknym dniem i zastanawiałyśmy się, kiedy wiadomo, że to już i że dziecko przejdzie adaptację lekko. Wyszło nam, że:

- dziecko musi być samodzielne. W tym sensie, że musi umieć samo obsłużyć się w ubikacji, umyć ręce. Powinno też samodzielnie jeść i ubierać się (zakładać kapcie czy buty, ubrać kurtkę).

- musi umieć skupić swoją uwagę na kilka minut. W przedszkolu wymaga się, żeby dzieci usiadły i wspólnie wysłuchały polecenia pani, posłuchały czytanej bajki czy przez chwilę rysowały. Nikt nie wymaga długotrwałego skupienia uwagi, ale koncentracja uwagi przez chwilę na jakiejś czynno­ści jest niezbędna.

- dobrze jest, jeśli maluch umie się bawić z innymi dziećmi. Powinien też znać podstawowe zasady piaskownicowego savoire-vivre: nie wyrywać zabawek innym, czekać na swoją kolej, dostosowywać się do reguł wspólnej zabawy.

- dziecko już wcześniej rozstawało się z rodzicami. Zostawało pod opieką babci czy opiekunki, a może pani w klubiku malucha. Rozumie jednak, że jak mama wyszła, to wróci.

- umiejętność komunikowania się. Bywa, że małe dzieci porozumiewają się z otoczeniem za pomocą własnego języka: stękania, jęczenia, pokazywania czy dziwnych słów. Choć jest to zabawne i przejściowe, to w przedszkolu może być poważnym utrudnieniem, bo pani nie wie, że kiedy dziecko tak jęczy, to chce mu się pić. Maluch musi używać kilkunastu słów niezbędnych do uzyskania tego, czego potrzebuje.

Ostatecznie sąsiadka doszła do wniosku, że jeszcze poczeka, zwłaszcza, że w przyszłym roku przedszkole będzie koniecznością. Dlatego ten rok poświęci na spokojne uczenie swojego Tomcia tego, co mu ułatwi funkcjonowanie w przedszkolu, ale zrobi to pomału i w jego tempie. Dobrze jest, kiedy rodzice mają taką możliwość...

PomocnicyMamy.pl

ul. Dąbrowskiego 30
32-600 Oświęcim
www.pomocnicymamy.pl
sklep@pomocnicymamy.pl
Koszt wysyłki - wpłata na konto, kurier:
Od 0 zł do 400 zł - 16 zł
Koszt wysyłki - wpłata na konto, poczta:
Od 0 zł do 400 zł - 15 zł

Koszt wysyłki - za pobraniem:
Kurier, powyżej 400 zł. - 22 zł
Poczta, powyżej 400 zł. - 21 zł