Twój koszyk jest pusty

Archiwum

Potówki i co z nimi zrobić?

Na skórze chłopców pojawiły się małe krostki wypełnione przezroczystym płynem. Janek ma je głównie na karku pod brodą, a Tadek praktycznie na całych plecach. W dodatku zrobili się jacyś tacy marudni i niespokojni. Wprawdzie takie czy inne wypryski wydają się być związane z wczesnym niemowlęctwem, ale jednak zaczęłam się martwić, bo jak to? Nie było nie, a teraz jest? Jednak zanim zdążyłam umówić wizytę u pediatry, przyszła teściowa i oświeciła mnie, że to potówki.

Potówki powstają wtedy, gdy jest gorąco i wilgotno, a niewykształcone w pełni gruczoły potowe dziecka nie dają sobie rady. Pot zatyka ujścia gruczołów potowych i już mamy kłopot. Rzeczywiście te ostatnie upały dają się nam we znaki, zaczęłam więc walkę z potówkami. Chłopcy natychmiast poszli do kąpieli (choć zwykle jest to wieczorny rytuał) i teściowa mówi, że przy takim cieple druga kąpiel w ciągu dnia jest potrzebna. Do wody dolałyśmy naparu z rumianku, który ma działanie przeciwzapalne. Po kąpieli małe golasy zostały położone na bawełnianym prześcieradle, żeby skóra pooddychała. Do wieczornej kąpieli mama od razu przygotowała mi krochmal. Robi się go jak kisiel: do szklanki z zimną wodą wsypuje się 2 łyżki mąki ziemniaczanej i wlewa do 2-3 litrów wrzątku. Krochmal musi wystygnąć, żeby dało się go dodać do kąpieli – na wieczór będzie w sam raz. Kąpiel można zrobić też z dodatkiem nadmanganianu potasu (wsypuje się go tyle, żeby woda była lekko różowa, ale trzeba go bardzo dokładnie rozpuścić – nie może go zostać na dnie ani kryształek). Nie można też smarować skóry dziecka żadnymi kremami czy oliwkami.

Po takich zabiegach chłopcy wyraźnie poczuli się lepiej i następnego ranka wyglądali lepiej, bo zaczerwienienie zniknęło, ale krostki wchłonęły się dopiero po kolejnych dwóch dniach. Zaczęłam jednak zwracać baczniejszą uwagę na to, jak ich ubieram – teraz na spacer wychodzą tylko w pieluszkach i body z krótkim rękawem, co budzi zgrozę u wizytujących wózek staruszek: jak to bez czapki? Bez kocyka? Z gołymi nogami? Ano tak jest im lepiej i zdrowiej, bo potówki póki co nie wracają.

PomocnicyMamy.pl

ul. Dąbrowskiego 30
32-600 Oświęcim
www.pomocnicymamy.pl
sklep@pomocnicymamy.pl
Koszt wysyłki - wpłata na konto, kurier:
Od 0 zł do 400 zł - 16 zł
Koszt wysyłki - wpłata na konto, poczta:
Od 0 zł do 400 zł - 15 zł

Koszt wysyłki - za pobraniem:
Kurier, powyżej 400 zł. - 22 zł
Poczta, powyżej 400 zł. - 21 zł