Twój koszyk jest pusty

Archiwum

Zaczęła się kalendarzowa jesień – Iga, intensywnie przerabiająca temat w przedszkolu, bardzo to w tym roku przeżywa. Jesień jest, niestety, nie tylko kalendarzowa, bo i w przyrodzie zachodzą gwałtowne zmiany. Ku radości mojej córki. Ja cieszę się mniej, bo pogoda w tym roku nas nie rozpieszcza i teraz też częściej jest mżawka niż świeci słoneczko. Jeśli zima też będzie taka ciapata... brrr, aż przykro myśleć.

Popołudniowe spacery do parku czy pobliskiego lasu kończą się tym, że wracamy obładowane: bukietami liści, sosnowymi szyszkami, żołędziami w czapeczkach i bez oraz kasztanami. Iga nie potrafi się oprzeć podniesieniu kolejnego, ślicznie połyskującego pomiędzy liśćmi kasztanka. W domu rozkłada ta wszystkie skarby na stoliku i podziwia. Niestety, po kilku dniach w ciepłym pomieszczeniu, skarby przestają być takie śliczne: liście zwijają się i szarzeją, kasztany kurczą i przestają tak pięknie błyszczeć, a jarzębiny czernieją i marszczą się. Budzi to szczery żal mojej córci, ale też pozwala na lepsze zrozumienie tych wszystkich powieści o przemijaniu.

Staramy się jednak troszkę zatrzymać tę złotą jesień w naszym domu:

  • Z jarzębiny zrobiłyśmy naszyjnik, Iga sama nawlekała korale na grubą igłę, choć w przewleczeniu nitki musiałam pomagać ja.

  • Liście zostały włożone pomiędzy kartki starej książki telefonicznej. Po ich wysuszeniu można było przystąpić do pracy: naklejania na kartkę, malowania farbami i robienia odbitek, przerabiania na zabawne stworki (doklejamy oczy i malujemy buzie) oraz zamieniania w barwne ogony plastelinowych ptaków.

  • Styropianową kulę z umocowaną tasiemką okleiłyśmy żołędziowymi czapeczkami (ja kleiłam klejem na gorąco, Iga podawała czapeczki).

  • Z kasztanów robiłyśmy kasztanowe ludziki, psy, jeże, ślimaki i konie.

  • Kasztanki i żołędzie znalazły też swoje miejsce w kuchni dla lalek – najpierw trzeba kupić w sklepie ziemniaki, selery i inne warzywa, a potem można z nich gotować zupę.

  • Bawimy się też w odtwarzanie wzorów: ja układam szereg (np.: kasztan, żołądź, czerwony drewniany koralik, 2 kasztany itd.), a Iga próbuje zrobić taki sam. Takie ćwiczenie świetnie rozwija spostrzegawczość!

PomocnicyMamy.pl

ul. Dąbrowskiego 30
32-600 Oświęcim
www.pomocnicymamy.pl
sklep@pomocnicymamy.pl
Koszt wysyłki - wpłata na konto, kurier:
Od 0 zł do 400 zł - 16 zł
Koszt wysyłki - wpłata na konto, poczta:
Od 0 zł do 400 zł - 15 zł

Koszt wysyłki - za pobraniem:
Kurier, powyżej 400 zł. - 22 zł
Poczta, powyżej 400 zł. - 21 zł