Twój koszyk jest pusty

Archiwum

Jak dać dziecku na imię? To pytanie pojawia się często na długo przed tym, zanim kobieta zajdzie w ciążę - myśląc o dziecku wybiera mu imię. Czasem wie, jakiego imienia na pewno nie nada. Potem - jeśli dziecko jest planowane - jej wyobrażenia zderzają się z wyobrażeniami męża: jedni dogadują się bez trudu, inni umawiają się: ja wybieram dla dziewczynki, ty dla chłopca, jeszcze inni staczają prawdziwe batalie. Różny jest ich efekt, bo są tacy, którym podobają się nieco staroświeckie Stasie, Kasie czy Małgosie, inni stawiają na uniwersalne i ponadczasowe imiona typu Jan czy Anna, ale są też tacy, którzy chcą wyróżnić swoje dziecię z tłumu innych i uważają, że do tego najbardziej nadaje się właśnie imię..

Z pomocą miłośnikom imion egzotycznych, mało popularnych i nie rdzenie polskich, przychodzi zmiana wprowadzona w przepisach, a wchodząca w życie z dniem 15 marca 2015. Stanowi ona, że:

- można zgłosić dwa imiona i absolutnie nie więcej,

- imię nie może być zapisane w akcie urodzenia w formie zdrobniałej,

- imię nie może ośmieszać ani być nieprzyzwoite,

- może być to imię obce,

- imię nie musi wskazywać płci dziecka, a jego znaczenie musi być powszechnie przypisane do danej płci,

- kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić przyjęcia imienia, a obywatel może się odwołać.

 Liberalizacja przepisów ma służyć przede wszystkim tym, których dziecko ma jednego z rodziców narodowości innej niż polska.

Co takie zmiany oznaczają w praktyce?

Teraz bez trudu można dać dziewczynce na imię Nicole (dotychczas imiona żeńskie musiały się kończyć na a, więc wymagano wersji Nikola - taki zapis imienia, niemal na całym świecie to wersja męska). Można zdecydować się też na imię Chloe, Mercedes czy Juan... Nie przejdzie natomiast imię Barbara dla chłopca.
Czy to dobrze? Trudno ocenić - przecież nikt nie chce swojemu dziecku zrobić krzywdy, ale propozycje niektórych rodziców są zaskakujące: Widzew, Legia, Truskawka, Milka - może niekoniecznie pomogą dziecku w życiu, dlatego psycholodzy apelują do rodziców o zachowanie zdrowego rozsądku.

PomocnicyMamy.pl

ul. Dąbrowskiego 30
32-600 Oświęcim
www.pomocnicymamy.pl
sklep@pomocnicymamy.pl
Koszt wysyłki - wpłata na konto, kurier:
Od 0 zł do 400 zł - 16 zł
Koszt wysyłki - wpłata na konto, poczta:
Od 0 zł do 400 zł - 15 zł

Koszt wysyłki - za pobraniem:
Kurier, powyżej 400 zł. - 22 zł
Poczta, powyżej 400 zł. - 21 zł