Twój koszyk jest pusty

Archiwum

Dzieci przynoszą z przedszkola różne rzeczy – o strasznych opowieściach już pisałam, bardzo często zdarza się jednak, że dziecko przynosi też niemile widzianych mieszkańców układu pokarmowego, czyli różnego rodzaju robale.

Objawy robaczycy u dzieci to przede wszystkim bóle brzucha, nudności i brak apetytu. Trudno tylko po tych objawach rozpoznać problem, bo takie same objawy daje przejedzenie, stres czy zjedzenie czegoś niestrawnego. U niektórych dzieci mogą się tez pojawić objawy jak przy infekcji katar, kaszel, a nawet zapalenie oskrzeli, które mimo leczenia antybiotykiem szybko powraca. Są też maluchy, które objawy mają do złudzenia przypominajcie alergię, bo pojawia się wysypka, wodnisty katar czy kaszel w nocy.

Dlatego każdy lekarz ma na uwadze właśnie to, że dzieci w wieku przedszkolnym często mają nieproszonych gości i zleca badanie kału. Często trzeba je powtarzać kilka razy, bo robaki mają różne fazy rozwoju i mogą się w badaniach nie ujawniać.

Leczenie nie jest trudne, ale wymaga dużej konsekwencji: lek przepisany prze lekarza muszą wziąć wszyscy domownicy (odrobaczyć trzeba też zwierzęta), konieczne jest też pranie w wysokiej temperaturze lub prasowanie pościeli i bielizny. Warto odkazić także zabawki.

Oprócz leczenia nakazanego przez lekarza można i warto wspierać się starymi, sprawdzonymi sposobami naszych prababek. Szczególnie warto pomyśleć o tym teraz, kiedy sezon na dynie jest w pełni. Dynia bowiem ma świetny środek broniący jej pestki przed zjedzeniem przez robaki, ale substancji tej jest najwięcej jeszcze teraz kiedy pestki ostatecznie nie stwardniały. Takich pestek – świeżo wyjętych z dyni – dziecko musi zjeść około 100, a dorosły dwa razy tyle. Pestki suszone mają znacznie mniejszą skuteczność, ale też warto je na stałe włączyć do naszej diety i dodawać do chleba czy ciasteczek.

Robaki nie lubią też wszelkiego rodzaju kiszonek: kwaszona kapusta, kiszone ogórki – warto po nie sięgać także z tego powodu, że doskonale odbudowują florę bakteryjną. Skuteczne może też być picie surowego soku z marchwi na czczo oraz dodawanie do jedzenia przypraw takich jak: czosnek, curry, imbir, oregano, tymianek, cynamon.

PomocnicyMamy.pl

ul. Dąbrowskiego 30
32-600 Oświęcim
www.pomocnicymamy.pl
sklep@pomocnicymamy.pl
Koszt wysyłki - wpłata na konto, kurier:
Od 0 zł do 400 zł - 16 zł
Koszt wysyłki - wpłata na konto, poczta:
Od 0 zł do 400 zł - 15 zł

Koszt wysyłki - za pobraniem:
Kurier, powyżej 400 zł. - 22 zł
Poczta, powyżej 400 zł. - 21 zł