Twój koszyk jest pusty

Archiwum

Kiedy kobieta zostaje matką, to często – zwłaszcza przy pierwszym dziecku – próbuje być mamą idealną. Idealną, to znaczy taką, do której nie ma się o co przyczepić. A przyczepiają się o wszystko – mama, teściowa, babcia, ciocia, sąsiadka i koleżanki (czemu same kobiety, swoją drogą?). Pomijając kwestie karmienia, najczęściej wątpliwości są zgłaszane w kwestii snu maluszka:

„To przesypia już całe noce? Jak to – nie – przecież już powinien...”. A mama od razu myśli sobie (nawet jeśli to takie myśli „z tyłu głowy”) - ojejku, coś robię nie tak, jestem do kitu matką, nie radzę sobie w tej roli. Za mało je karmię. Powinien jeść więcej. Powinien iść spać wcześniej/później. Powinnam...

Jeśli choć raz miałaś taką myśl lub poczułaś się winna, bo Twoje dziecko nie przesypia całych nocy, to mam dla Ciebie fajną wiadomość – dzieci budzą się w nocy i jest to normalne. Nienormalna jest natomiast presja wywierana na matki i dzieci.

Badania (przebadano 715 matek z dzieckiem w wieku 6 - 12 miesięcy) prowadzone przez Swansea University wykazały, że:

  • 78% dzieci w tym wieku budzi się co najmniej raz w ciągu nocy.

  • Dzieci karmione piersią budziły się tak samo często, jak te karmione mlekiem modyfikowanym i pokarmem stałym.

  • Nie ma zależności między rodzajem i ilością posiłków w ciągu dnia, a ilością nocnych pobudek.

  • Przesadne karmienie na noc, aby „lepiej spało” nie sprawi, że będzie spało dłużej, czy mocniej, za to niesie ryzyko otyłości i kształtuje złe nawyki żywieniowe.

Podsumowując: dzieci budzą się w nocy z przyczyn innych niż głód! Czasem budzi je pełny pęcherz i budzą się, bo robią siku, albo po prostu potrzebują sprawdzić, że nie są same, że nic im nie grozi, a ukochana mama jest tuż obok – w zasięgu głosu. Nie dajcie sobie wmówić, że specjalna kaszka, herbatka czy nawet syropek podane na noc to zmienią. Małe dzieci budzą się w nocy – po prostu tak jest i już – zaakceptuj to, a dobre rady o sposobach na lepszy sen puść mimo uszu.

 

 

 

Źródło zdjęcia

PomocnicyMamy.pl

ul. Dąbrowskiego 30
32-600 Oświęcim
www.pomocnicymamy.pl
sklep@pomocnicymamy.pl
Koszt wysyłki - wpłata na konto, kurier:
Od 0 zł do 400 zł - 16 zł
Koszt wysyłki - wpłata na konto, poczta:
Od 0 zł do 400 zł - 15 zł

Koszt wysyłki - za pobraniem:
Kurier, powyżej 400 zł. - 22 zł
Poczta, powyżej 400 zł. - 21 zł