Twój koszyk jest pusty

Archiwum

Powrót do formy sprzed ciąży bywa trudny. Czasami wręcz niemożliwy. Dlaczego?

Przyjrzeli się temu nawet naukowcy, którzy przebadali 11444 kobiet i stwierdzili, że aktywność fizyczna (dostosowana do ciąży, rzecz jasna) sprzyja zdrowiu (niby rzecz powszechnie wiadoma), ale przede wszystkim odpowiednia dieta jest podstawą zdrowej ciąży, bezpiecznego porodu oraz szans na urodzenie zdrowego dziecka.

Badano kobiety z grup niskiego ryzyka (z wagą mieszczącą się w normie) i wysokiego ryzyka (panie z nadwagą, otyłością, zagrożone cukrzyca ciążową) oraz grupy mieszanego ryzyka (kobiety w ciąży pomiędzy tymi dwiema skrajnościami). Wybrane osoby stosowały dietę niskowęglowodanową (z tzw. niskim ładunkiem glikemicznym), dla cukrzyków, niskokaloryczną, niskotłuszczową i regularnie się ważyły. Niektóre panie stosowały do tego ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, spacery, ale też tanieć czy zajęcia aerobowe. Kontrolna grupa stosowała przeciętną – typową dietę.

Okazało się, że dieta lub ćwiczenia, a także stosowanie jednego i drugiego, sprawiły że spadło ryzyko: stanu przedrzucawkowego (tzw. zatrucie ciążowe), nadciśnienia ciążowego, cesarskiego cięcia, ale też rzadziej rodziły się dzieci z makrosomią (zbyt duża waga dziecka, której towarzyszy niedojrzałość płuc, niedojrzałość ośrodkowego układu nerwowego, przerost mięśnia sercowego i zaburzenia biochemiczne) czy niewydolnością oddechową. Najlepsze wyniki były w grupie tych matek, które stosowały dietę niskocukrową i ćwiczyły.
A wniosek? Nasuwa się sam: zrezygnuj ze słodyczy, dżemów, ciast i białej mąki oraz wszystkiego, co z niej zrobione. Zastąp te przysmaki owocami i surowymi warzywami, a poza tym spaceruj, pływaj i bądź równie aktywna, jak przed ciążą. Jeśli unikniesz nadmiernego przyrostu wagi w ciąży, to nie tylko łatwo odzyskasz swą przedciążową figurę, ale też zwiększysz szanse na bezpowikłaniowy poród i narodziny zdrowego dziecka. A to ono jest w tym wszystkim najważniejsze...

 

Zdjęcie

PomocnicyMamy.pl

ul. Dąbrowskiego 30
32-600 Oświęcim
www.pomocnicymamy.pl
sklep@pomocnicymamy.pl
Koszt wysyłki - wpłata na konto, kurier:
Od 0 zł do 400 zł - 16 zł
Koszt wysyłki - wpłata na konto, poczta:
Od 0 zł do 400 zł - 15 zł

Koszt wysyłki - za pobraniem:
Kurier, powyżej 400 zł. - 22 zł
Poczta, powyżej 400 zł. - 21 zł