Twój koszyk jest pusty

Archiwum

Dzieci zaczynają się przemieszczać na czworakach około drugiego półrocza życia. Jedne maluchy wydają się być bardziej zdeterminowane do tego, aby opuścić bezpieczny kocyk i powędrować w poszukiwaniu nowych wyzwań, inne podchodzą do tego zdecydowanie niechętnie, jakby wolały ominąć ten etap i od razu przejść do chodzenia na dwóch nogach.

Tymczasem raczkowanie jest bardzo ważne dla rozwoju malucha: wzmacnia mięśnie pleców, ćwiczy koordynację i pomaga opanować ruchy naprzemienne. Dzieci, które dużo i intensywnie raczkują nie mają później kłopotów w opanowaniu jazdy na rowerze, pływaniu, jeżdżeniu na nartach biegowych. Raczkujące dzieci mają też mniejsze kłopoty z kręgosłupem: rzadziej cierpią na skoliozę. Raczkowanie jest też potrzebne mózgowi, bo pozwala na tworzenie się połączeń pomiędzy obiema półkulami mózgowymi.

Warto zatem wspierać dzieci w raczkowaniu i zachęcać je do tego. W jaki sposób?
1. Schowaj kojec, leżaczek i huśtawkę, zamiast tego pozwalaj dziecku leżeć na podłodze, usuń z pomieszczenia przedmioty, które są przeszkodami i zajmują miejsce. Im więcej miejsca, tym większe szanse na to, że dziecko będzie raczkować.

2. Kładź malucha na dywanie, macie lub dużym kocu (dzieci na panelach czy parkiecie bardzo się ślizgają, a to je zniechęca do raczkowania), jeśli jest ciepło pozwól dziecku raczkować w samym body, a jeśli jest chłodniej, to w ubrania, które nie krępują ruchów.

3. Zabezpiecz dom: wejście na schody, zamykaj drzwi do łazienki czy innych pomieszczeń potencjalnie niebezpiecznych.

4. Usuń wszystko, co niebezpieczne lub delikatne, a jest na poziomie dziecka – ono szybko zacznie po to sięgać, zablokuj kontakty, uniemożliw otwieranie szafek.
5. Połóż w pewnym oddaleniu przedmioty atrakcyjne dla malucha – tak, aby nie mógł po nie sięgnąć i musiał się przemieścić.

6. Połóż się na podłodze i zachęcaj dziecko, aby dotarło do Ciebie.
7. Baw się z dzieckiem przyjmując taką pozycję jak ono, bo dzieci lubią naśladować.
8. Jeśli dziecko ma wyraźnie słabe rączki, spróbuj je ćwiczyć, na przykład tak.


PomocnicyMamy.pl

ul. Dąbrowskiego 30
32-600 Oświęcim
www.pomocnicymamy.pl
sklep@pomocnicymamy.pl
Koszt wysyłki - wpłata na konto, kurier:
Od 0 zł do 400 zł - 16 zł
Koszt wysyłki - wpłata na konto, poczta:
Od 0 zł do 400 zł - 15 zł

Koszt wysyłki - za pobraniem:
Kurier, powyżej 400 zł. - 22 zł
Poczta, powyżej 400 zł. - 21 zł