Twój koszyk jest pusty

Archiwum

Nikt nie lubi guzów i siniaków. Nic w tym dziwnego, niestety wydają się one być nieodłączną częścią dzieciństwa naszych dzieci. Najczęściej pojawia się na czole czy głowie. Towarzyszy temu zwykle przerażający ryk, który sprawia, że naprawdę trudno nam zachować zimną krew. Natychmiast oczami wyobraźni widzimy wstrząśnienie mózgu, krwiaki wewnątrzcząsteczkowe i inne okropieństwa widziane w filmach. Tymczasem lekki obrzęk i siniak (nawet wielki) powstają przy stosunkowo niedużym uderzeniu – głowa jest silnie ukrwiona i łatwo dochodzi do takich podskórnych wylewów. Większość takich urazów jest absolutnie niegroźna i dzieciom nie dzieje się żadna trwała krzywda.

W przypadku urazu u dziecka, rodzic powinien przede wszystkim zachować spokój. Wziąć dziecko na ręce, przytulić i stwierdzić czy uraz jest poważny (i np. krwawi – wówczas trzeba do zranionego miejsca przyłożyć jałowy gazik, a po zatamowaniu krwawienia skaleczenie opatrzyć). Następnie do guza trzeba przyłożyć coś chłodnego: szmatkę namoczoną w wodzie, kostkę lodu zawiniętą w szmatkę lub specjalny kompres. Schłodzenie stłuczenia sprawia, że naczynie krwionośne się kurczą, obrzęk maleje, także ból się mniejsza. Taki okład nie może jednak trwać dłużej niż 10 minut.

Jednak co w sytuacji, gdy dziecko nie ma ochoty na takie zabiegi? Warto mieć pod ręką „przyjaciela na guzy”. Alphanova Bebe Bobo to uroczy miś, w środku którego kryje się specjalny wkład chłodzący. Misia chowa się do zamrażalnika i wyjmuje, gdy jego pomoc jest potrzebna. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, bo kostka nie rozpuszcza się i nie kapie, a przykładanie specjalnego misia odwróci uwagę dziecka od wydarzenia.


Kiedy do lekarza?

Jeśli po urazie, dziecko wyraźnie czuje się źle, straciło na chwilę przytomność, skarży się na ból głowy lub dziwne uczucie w uchu, krwawi z nosa, ust, uszu, wymiotuje, ma zaburzenia świadomości, mowy, trudno mu oddychać, źrenice są nierówne – konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza – trzeba wezwać pogotowie lub pojechać z dzieckiem do szpitala.

PomocnicyMamy.pl

ul. Dąbrowskiego 30
32-600 Oświęcim
www.pomocnicymamy.pl
sklep@pomocnicymamy.pl
Koszt wysyłki - wpłata na konto, kurier:
Od 0 zł do 400 zł - 16 zł
Koszt wysyłki - wpłata na konto, poczta:
Od 0 zł do 400 zł - 15 zł

Koszt wysyłki - za pobraniem:
Kurier, powyżej 400 zł. - 22 zł
Poczta, powyżej 400 zł. - 21 zł