Twój koszyk jest pusty

Archiwum

Oczywiście dziecko nie powinno się gubić. Nigdy i w żadnej sytuacji. Dlatego rodzic powinien zrobić wszystko, aby nie tracić swojej pociechy z oczu: w sklepie, w parku, na plaży. Jednak każdemu rodzicowi zdarza się, że dziecko zniknie. Czasem jest to kilka sekund, czasem minut - ot, stanie za drzewem, pójdzie na inną huśtawkę, nagle zmieni kierunek i zacznie iść w inną stronę. Przeżyliście coś takiego? Przyznam się, że ja tak i że jest to potworne uczucie - przerażenie, łomot serca i trudności z łapaniem oddechu. A kiedy odkryłam, że w czasie, gdy biegałam wokół domu z obłędem w oczach, dziecko sobie poszło do łazienki - ulga sprawiła, że aż w nogach zrobiło mi się miękko. Nikomu nie życzę takich przeżyć, ale kochani, nie miejcie złudzeń, że Wam się to nigdy nie przytrafi. Dzieci się gubią, a szczególnie często zdarza się to na wakacjach. Warto wiec wcześniej pomyśleć jak się zabezpieczyć i czego uczyć dziecko.

1. Nie traktujmy ucieczek (czy chowania się nie w ramach zabawy w chowanego) dziecka jak czegoś fajnego, śmiesznego i zabawnego. Nawet dwulatkowi, który odbiega od nas daleko, trzeba tłumaczyć, że to budzi nasze obawy.

2. Tłumaczmy dziecku, że nie powinno się od nas oddalać i sprawdzajmy, czy rzeczywiście jest stale w zasięgu wzroku.

3. Uczymy malucha jak się nazywa i gdzie mieszka. Ze starszym dzieckiem ćwiczmy jakie informacje może i powinien przekazać dorosłym, którzy go wypytują.

4. Nauczmy dziecko naszego numeru telefonu na pamięć.

5. Jeśli gdzieś jedziemy, upewnijmy się, że dziecko zna nasz tymczasowy adres.

6. Uczmy, że szukać pomocy powinno u osób w mundurze lub jakiejś mamy z dzieckiem. 

7. Jeśli mamy przebywać w miejscu, gdzie łatwo się zgubić, a takim miejscem jest ludna plaża, nadmorski deptak, koncert czy inne miejsce, gdzie naraz przebywa dużo ludzi. W takim wypadku warto dziecko zaopatrzyć w opaskę z odpowiednimi informacjami. Psycholodzy jednak zwracają uwagę, że taka bransoletka nie powinna mieć widocznego imienia dziecka (ktoś, kto podchodzi do malucha i zna jego imię, zdobywa jego zaufanie). Idealne do tego są opaski informacyjne infoband Little Life. 

PomocnicyMamy.pl

ul. Dąbrowskiego 30
32-600 Oświęcim
www.pomocnicymamy.pl
sklep@pomocnicymamy.pl
Koszt wysyłki - wpłata na konto, kurier:
Od 0 zł do 400 zł - 16 zł
Koszt wysyłki - wpłata na konto, poczta:
Od 0 zł do 400 zł - 15 zł

Koszt wysyłki - za pobraniem:
Kurier, powyżej 400 zł. - 22 zł
Poczta, powyżej 400 zł. - 21 zł