Twój koszyk jest pusty

Archiwum

Czy dzieci powinny się dzielić zabawkami? No jasne! Odpowie każdy spytany rodzic. Niejeden pewnie nawet z oburzeniem, jak można pytać o coś tak oczywistego!?

Tymczasem – czy Wy sami chętnie się dzielicie tym, co macie, z obcymi? Czy jeśli ktoś siedzący przy sąsiednim stoliku w kawiarni chciałby Wasze ciastko – dalibyście mu je? Bez mrugnięcia okiem oddalibyście przypadkowemu towarzyszowi imprezy swoją komórkę? No raczej nie… Dlaczego zatem dorośli uważają, że dzieci muszą się dzielić z innymi? Dlaczego ze wszystkich sił usiłują to dzielenie się wymusić: tłumaczą, grożą, obiecują, przekupują, proszą, odwracają uwagę, złoszczą się, denerwują, wstydzą za dziecko… I zupełnie się nie zastanawiają nad tym, że dziecko ma prawo do tego, żeby jego rzeczy były tylko jego, a dzielenie się zabawkami odbywało się na ustalonych przez dziecko zasadach, czyli tylko wówczas gdy tego chce i na tak długo, jak ono ustali. Jak i kiedy tego uczyć?

Dziecko między pierwszym a drugim rokiem życia nie jest gotowe do tego, aby odczytywać emocje innych dzieci. Ono nie rozumie, że zabawa będzie fajniejsza wtedy, gdy będzie można wspólnie bawić się tym, co w piaskownicy czy na podłodze. Nic tu nie pomogą rodzicielskie zabiegi. Nieco starsze maluchy rozumieją już, że komuś może być smutno i mogą chcieć tego kogoś pocieszyć, powinno to jednak płynąć z potrzeby serca, a nie zostać nakazane przez dorosłych.

Kiedy dwoje dzieci chce tę sama zabawkę, warto:

- poczekać i poobserwować – często dzieci same rozwiązują takie problemy, uczą się rozpoznawać mowę ciała, mimikę i gesty innych dzieci. Bez interwencji dorosłych potrafią na własną rękę rozwiązać taki czy inny spór, ucząc się przy tym, że nie zawsze dostaną to, czego w tej chwili pragną i że inni ludzie też mają swoje potrzeby – równie ważne.

- jeśli konieczna jest interwencja (to znaczy, jeśli dojdzie do rękoczynów, bo sam płacz niezadowolenia to jeszcze nie powód do reakcji), trzeba pytać dzieci prostymi krótkimi zdaniami i zawsze uznawać, że prawa właściciela zabawki są na pierwszym miejscu. W końcu Wy też nie oddajecie swojego samochodu koledze spotkanemu w parku...

Zdjęcie

PomocnicyMamy.pl

ul. Dąbrowskiego 30
32-600 Oświęcim
www.pomocnicymamy.pl
sklep@pomocnicymamy.pl
Koszt wysyłki - wpłata na konto, kurier:
Od 0 zł do 400 zł - 16 zł
Koszt wysyłki - wpłata na konto, poczta:
Od 0 zł do 400 zł - 15 zł

Koszt wysyłki - za pobraniem:
Kurier, powyżej 400 zł. - 22 zł
Poczta, powyżej 400 zł. - 21 zł