Twój koszyk jest pusty

Archiwum

O tym zdarza nam się zapominać – nuda i „nic nie robienie” są dziecku potrzebne.

Reklamy, portale internetowe, prasa dla rodziców, programy o rozwoju dziecka ślą dość jednoznaczny przekaz: dzieckiem trzeba się nieustannie zajmować. Trzeba dbać o jego rozwój, edukować je, poświęcać mu swój czas i uwagę. Kiedy dziecko staje się nieco starsze, do tego dochodzą różnorakie zajęcia dodatkowe, począwszy od języków obcych, przez szkoły pamięci, koncentracji, aż po sport – często uprawiany bardzo intensywnie. Wspieranie rozwoju dziecka jest bardzo ważne, ale jak we wszystkim tak i tu trzeba zachować rozsądek i znaleźć złoty środek.

Dzieci potrzebują też czasu wolnego, takiego tylko dla siebie. Czasu, w którym mogą samodzielnie odkrywać świat, w spokoju obserwować to, co je otacza, dowiadywać czegoś nowego o samym sobie.

Kiedy niemowlak obudzi się i nie płacze – można obserwować go z pewnej odległości, pozwolić się porozglądać, a reagować dopiero na wyraźną oznakę niezadowolenia.

Ssanie paluszków, zabawa rękami, próba ugryzienia własnej stopy – nie sugerują, że dziecko potrzebuje więcej zabawek i zajęć, jest to naturalny etap rozwoju pozwalający maluszkowi na poznawanie własnego ciała i ćwiczenie mięśni.

Kiedy dziecko dostaje nową zabawkę, musi mieć czas na samodzielne odkrycie, jak się nią bawić. Trzeba mu pozwolić na stukanie nią, rzucanie, pociąganie. Warto wybierać takie zabawki, które pozwalają na wiele różnych zabaw i dać dziecku czas na wymyślenie ich. W otoczeniu dziecka nie może być zbyt wiele zabawek, bo odciągają one uwagę dziecka. Lepiej jeśli zabawki są, przykładowo, trzy – gdy dziecko straci nimi zainteresowanie, wówczas można je wymienić na inne i tak kolejno zastępować je, aby były dla dziecka stale atrakcyjne.

Gdy dziecko zajmie się zabawą – obserwuj go, aby mieć pewność, że jest bezpieczne, ale nie przerywaj zabawy – jeśli maluch będzie potrzebował towarzystwa, z pewnością się o nie upomni.

PomocnicyMamy.pl

ul. Dąbrowskiego 30
32-600 Oświęcim
www.pomocnicymamy.pl
sklep@pomocnicymamy.pl
Koszt wysyłki - wpłata na konto, kurier:
Od 0 zł do 400 zł - 16 zł
Koszt wysyłki - wpłata na konto, poczta:
Od 0 zł do 400 zł - 15 zł

Koszt wysyłki - za pobraniem:
Kurier, powyżej 400 zł. - 22 zł
Poczta, powyżej 400 zł. - 21 zł