Twój koszyk jest pusty

Archiwum

Od dziś -15 maja – zaczynają obowiązywać nowe przepisy dotyczące przewozu dzieci w fotelikach. W kwestii najmłodszych niewiele się zmieni: tu fotelik nadal obowiązuje, natomiast nieco inaczej przepisy mówią o przewozie dzieci starszych.

Do tej pory przepis stanowił, że „dziecko w wieku do 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku”, no i każdy, kto miał wyrośniętego dziesięcio czy jedenastolatka miał problem: jeszcze w foteliku czy już nie? Jeśli dziecko było wyższe niż te 150 cm, to w zasadzie można było ryzykować (choć przepis był tak sformułowany, że nie wynikało z niego jednoznacznie, co z tym wzrostem). Teraz jest powiedziane jasno, że wiek nie ma znaczenia, liczy się tylko wzrost.

Od tego przepisu stworzono dwa wyjątki:

- jeśli dziecko ma 135 cm wzrostu, a ze względu na jego masę i wzrost nie można mu dobrać fotelika, to może być przewożone na tylnym siedzeniu bez fotelika, zapięte w pasy bezpieczeństwa,

- jeśli przewozimy troje dzieci, a w samochodzie nie mieszczą się z tyłu 3 foteliki, to jedno dziecko (powyżej 3 lat) może być przewożone bez fotelika, tylko zabezpieczone pasami.

Pojawienie się takich wyjątków budzi oburzenie ekspertów. Nic dziwnego, bo u osoby poniżej 150 centymetrów wzrostu pas przebiega w takich miejscach, że w razie wypadku dojdzie do poważnych uszkodzeń, o ile dziecko bez osłony fotelika w ogóle przeżyje wypadek. Dlatego trzeba pamiętać, że są to wyjątki – sytuacje z jakiegoś powodu odbiegające od normy, a nie luka, którą może wykorzystywać każdy, komu akurat nie chce się fotelika zamontować. Przecież najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo dziecka, a rynek fotelików jest tak bogaty, że z pewnością uda znaleźć się taki model, który będzie odpowiedni.

Pocieszające w tym wszystkim jest to, że 89% dzieci przewożonych jest fotelikach, więc wiele wskazuje na to, że wszyscy sobie zdają sprawę z tego, że celem fotelika nie jest dokuczenie kierowcom, a ochrona życia i zdrowia dziecka.

PomocnicyMamy.pl

ul. Dąbrowskiego 30
32-600 Oświęcim
www.pomocnicymamy.pl
sklep@pomocnicymamy.pl
Koszt wysyłki - wpłata na konto, kurier:
Od 0 zł do 400 zł - 16 zł
Koszt wysyłki - wpłata na konto, poczta:
Od 0 zł do 400 zł - 15 zł

Koszt wysyłki - za pobraniem:
Kurier, powyżej 400 zł. - 22 zł
Poczta, powyżej 400 zł. - 21 zł