Twój koszyk jest pusty

Archiwum

To pytanie nabiera specjalnej wagi właśnie w takie upały jak teraz. Temat nieco kontrowersyjny, bo z jednej strony mamy doradców laktacyjnych, którzy mówią, że absolutnie nie ma takiej potrzeby, a z drugiej pokolenie naszych mam, które uważa, że koniecznie należy. Do tych ostatnich dołącza niejedna pediatra i już – mętlik w głowie młodej mamy.

Warto więc wiedzieć, że dziecka karmionego piersią zgodnie z zaleceniami (czyli na żądanie), nie trzeba dopajać. Wystarczy mu mleko mamy, o ile dostanie go zawsze, gdy tylko potrzebuje, a czasem może to być naprawdę często. Mleko matki ma te cudowne właściwości, że dostosowuje się do potrzeb dziecka i kiedy jest bardzo gorąco, to zmienia swój skład tak, aby w pierwszej kolejności zaspokoić pragnienie maluszka, dopiero po dłuższym ssaniu pojawia się mleko gęstsze, sycące. Czasem nawet mamy dochodzą do wniosku, że to pierwsze „wodniste” mleko świadczy o tym, że ich mleko jest mało wartościowe i że czas zakończyć karmienie. Nic bardziej mylnego! Skład mleka mamy jest po prostu idealny.

Inaczej ma się sprawa z dziećmi, które karmione są mlekiem modyfikowanym. Takiemu maluszkowi trzeba przygotować taką porcję wody, jaką porcję mleka wypiło i podawać co jakiś czas, aby mogło zaspokoić pragnienie. Podawać trzeba koniecznie wodę, bo jest to najlepsze dla dziecka i najzdrowsze dla jego zębów oraz układu pokarmowego. Podawanie od samego początku wody (takiej samej jak do przygotowywania mleka), sprawia, że dziecko nabiera dobrego nawyku. Słodkie herbatki nie są wskazane, gdyż zaburzają apetyt dziecka – nie wie ono, kiedy jest głodne, a kiedy nie i co jest jedzeniem, a co piciem.

Nieco inaczej ma się też sprawa w przypadku dzieci, które już siedzą i jedzą swe pierwsze posiłki – w takim przypadku także dzieci karmione piersią powinny podczas obiadku dostawać wodę do picia, najlepiej w kubeczku, a nie butelce. Choć trudno w to uwierzyć, nawet półroczne dziecko może się nauczyć pić z bidonu z rureczką czy kubka niekapka, a jest to korzystniejsze nić picie z butelki ze smoczkiem.

PomocnicyMamy.pl

ul. Dąbrowskiego 30
32-600 Oświęcim
www.pomocnicymamy.pl
sklep@pomocnicymamy.pl
Koszt wysyłki - wpłata na konto, kurier:
Od 0 zł do 400 zł - 16 zł
Koszt wysyłki - wpłata na konto, poczta:
Od 0 zł do 400 zł - 15 zł

Koszt wysyłki - za pobraniem:
Kurier, powyżej 400 zł. - 22 zł
Poczta, powyżej 400 zł. - 21 zł