Twój koszyk jest pusty

Archiwum

Zabawki mają ogromny wpływ na rozwój dziecka. Dostarczają bodźców sensorycznych, pozwalają na poznawanie różnych faktur, rozwijają sprawność rąk, zachęcają do raczkowania i chodzenia, uczą koncentrować się na jednym celu, mogą też być źródłem wiedzy o świecie. Listę umiejętności, jakie dziecko doskonali w czasie zabawy można jeszcze długo ciągnąć. Wiedzą o tym świetnie producenci zabawek, którzy wyliczają zalety swoich produktów i zwracają uwagę, na co kłaść w czasie zabawy nacisk.

A rodzice?

No cóż, rodzice zapominają, że najważniejsza jest nie zabawka, a zabawa.

Przede wszystkim dziecko musi mieć czas na to, żeby samodzielnie odkryć jak coś działa: co trzeba nacisnąć, gdzie pociągnąć, jak to ustawić. Takie odkrywanie jest znacznie bardziej edukacyjne dla malucha niż postępowanie zgodnie z instrukcją. Rzecz jasna, rodzic może ją – lub opis zabawki – przeczytać, ale pokazywać dziecku nieodkryte jeszcze przez nie funkcje może dopiero wówczas, gdy dziecko zaspokoi swoją ciekawość i sprawdzi wszelkie możliwości.

Sama zabawka nie jest tak atrakcyjna jak zabawa z rodzicami. Choćby taka piłka – trudno sobie wyobrazić, że dziecko samo zajmie się nią na długo. Jednak całkiem inna zabawa jest wtedy, gdy to mama lub tata piłkę podają, turlają czy kopią do dziecka. Podobnie jest z zabawą misiami, lalkami czy w piasku – warto spędzić pewną ilość czasu na zabawie z dzieckiem. Uczy się ono wówczas w sposób naturalny, obserwując dorosłego, a pozytywne emocje towarzyszące zabawie są równie ważne jak edukacyjne zalety zabawki. Początkowo zabawa z dorosłą osobą jest dziecku bardziej potrzebna niż zabawa z innymi dziećmi, bo dorosły jest bardziej wyrozumiały, ustępuje, inspiruje i pomaga. Dopiero, gdy dziecko opanuje pewne podstawy wspólnej zabawy (trzeba poczekać na swoja kolej, ja ci dam, to ty mi dasz, czasem trzeba ustąpić itp.), może zacząć czerpać radość z zabawy z innymi dziećmi.

Warto też pamiętać, że nie każda zabawa musi mieć cel. Nie zawsze zabawa klockami musi skończyć się zbudowaniem wieży – czasem rozrzucenie ich jest równie atrakcyjne.

PomocnicyMamy.pl

ul. Dąbrowskiego 30
32-600 Oświęcim
www.pomocnicymamy.pl
sklep@pomocnicymamy.pl
Koszt wysyłki - wpłata na konto, kurier:
Od 0 zł do 400 zł - 16 zł
Koszt wysyłki - wpłata na konto, poczta:
Od 0 zł do 400 zł - 15 zł

Koszt wysyłki - za pobraniem:
Kurier, powyżej 400 zł. - 22 zł
Poczta, powyżej 400 zł. - 21 zł