Twój koszyk jest pusty

Archiwum

Co robią dzieci w 7 miesiącu ciąży?

- „Mamo, oni tak ciągle śpią? Tam w tym twoim brzuchu?” - córcia spytała akurat w momencie, gdy chłopcy postanowili oddalić się od siebie w możliwie najbardziej przeciwnych kierunkach.
- „No wiesz, czasem się troszkę ruszają” - wystękałam usiłując powstrzymać chłopców przed wyjściem mi bokami. Łobuzy czując nacisk moich rąk wzmogły wierzganie.
Pytania Igi dało mi jednak trochę do myślenia. No bo co robią dzieci w siódmym miesiącu ciąży?
Właściwie to zaczął się trzeci trymestr. To znaczy, że maluchy miałyby szansę dać sobie radę same. Oczywiście, byłoby to skrajne wcześniactwo, ale szanse już jakieś mają. Poza tym bardzo intensywnie przybierają na wadze, mogą nawet podwoić wagę. Piją wody owodniowe – nawet około litra dziennie! Podobno wyczuwają smak i zdecydowanie wolą słodki (to tak, jak ja). Czasami dostają czkawki, którą ja odczuwam jako rytmiczne stuknięcia. Ponieważ są coraz więksi, to mają mniej miejsca do brykania – dlatego intensywniej odczuwam ich fikołki i machania rękami. Otwierają oczy i prawdopodobnie widzą (Iga usłyszawszy o tym, zaraz pobiegła po latarkę, żeby im poświecić, bo przecież na pewno mają ciemno). Kiedy zasypiają, to śnią, a ich mózgi w czasie snu intensywnie się rozwijają. Potrafią włożyć do buzi palce i je ssać - odruch ssania jest już rozwinięty. Słyszą – nie tylko bicie mojego serca i głos, ale też dźwięki z otoczenia. Płuca są już przystosowane do oddychania powietrzem. Na główkach rosną włosy, także paznokcie stają się dłuższe. Ponieważ jest ich dwóch i są jednojajowi, to znaczy, że nic ich nie oddziela, więc prawdopodobnie dotykają się i przytulają (choć ja jednak przychylam się do mniej ckliwej wersji o szturchaniu się).

To całkiem sporo jak na tak małe stworzenia – choć powinni być w środku jeszcze 3 miesiące, ich ciała są już ukształtowane, narządy zaczynają podejmować odpowiednią pracę, już całkiem niedługo znajdą się na zewnątrz. Przez większość czasu tęsknię za tym, ale bywają takie chwile, kiedy mnie to przeraża – teraz są bezpieczni, a ja kontroluję wszystko. A przynajmniej tak mi się wydaje. 

PomocnicyMamy.pl

ul. Dąbrowskiego 30
32-600 Oświęcim
www.pomocnicymamy.pl
sklep@pomocnicymamy.pl
Koszt wysyłki - wpłata na konto, kurier:
Od 0 zł do 400 zł - 16 zł
Koszt wysyłki - wpłata na konto, poczta:
Od 0 zł do 400 zł - 15 zł

Koszt wysyłki - za pobraniem:
Kurier, powyżej 400 zł. - 22 zł
Poczta, powyżej 400 zł. - 21 zł