Twój koszyk jest pusty

Archiwum

Kupując różne drobiazgi dla maluchów moją uwagę zwrócił napis: „BPA Free”. Zaczęłam się zastanawiać, co to za BPA i czemu akurat o nim (a raczej jego braku) informacja. Poszukałam więc informacji, no i okazuje się, że jest to substancja, którą dodaje się do plastików, głównie po to, żeby w procesie produkcji je usztywnić. A że tego plastiku mnóstwo wokół nas, to okazało się, że poziom bisfenolu A we krwi ludzi wzrasta. Wprawdzie niczego tak do końca nie udowodniono, ale uważa się, że BPA może być przyczyną zaburzeń gospodarki hormonalnej. Przez niego może źle funkcjonować trzustka (to z kolei sprawia, że zwiększa się zachorowalność na cukrzycę insulinoniezależną). Może to być również przyczyną wzrostu wagi ciała, a nawet otyłości. Także wydzielanie innych hormonów może nie być prawidłowe. Oczywiście, jak to już z wszelkimi chemikaliami bywa, podejrzewa się też, że BPA jest rakotwórcze. Nie wspominając już o zmniejszonej płodności mężczyzn czy zwiększonym ryzyku poronienia u kobiet. Dlatego w niektórych krajach zakazuje się stosowania tej substancji w ogóle, a w krajach Unii Europejskiej nie wolno ich stosować w butelkach przeznaczonych dla dzieci. Właśnie maluchy są najmniej na niego odporne, bo śluzówka ich niedojrzałych jelit jest mocno przepuszczalna.

Warto BPA unikać, dlatego nie powinno się jeść żywności pakowanej w plastik, konserw, niezjedzone resztki jedzenia umieszczać w pojemnikach ze szkła, ceramiki czy stali nierdzewnej, a już absolutnie nie wolno podgrzewać jedzenia w plastikowych naczyniach, ponieważ właśnie temperatura zwiększa wydzielanie się tego świństwa.

Bardzo ładne butelki wolne od BPA, ftalanów i PVC produkuje firma B.Box: butelka B.Box Lime. Ma kształt pasujący do małych rączek, fizjologiczny smoczek, a w wersji z dozownikiem (Butelka z dozownikiem B.Box Aqua) pozwala na takie wsypanie mleka modyfikowanego, że nic się nie rozsypie. Mleko wsypujemy do dozownika o szerokim otworze, potem go przykręcamy do dna butelki i już można wymieszać zawartość.

PomocnicyMamy.pl

ul. Dąbrowskiego 30
32-600 Oświęcim
www.pomocnicymamy.pl
sklep@pomocnicymamy.pl
Koszt wysyłki - wpłata na konto, kurier:
Od 0 zł do 400 zł - 16 zł
Koszt wysyłki - wpłata na konto, poczta:
Od 0 zł do 400 zł - 15 zł

Koszt wysyłki - za pobraniem:
Kurier, powyżej 400 zł. - 22 zł
Poczta, powyżej 400 zł. - 21 zł