Twój koszyk jest pusty

Archiwum

Wspominałam już tu i ówdzie o BLW, więc czas na dłuższe wyjaśnienia.

Dla jednych BLW to straszny bałagan i straszliwe zagrożenie dla dziecka (udławi się, udławi!), a dla innych to bardzo ważny element wychowania, to sposób na takie żywienie dziecka, aby nie było niejadkiem, chudzielcem, grubasem, nie jadło z powodu zmartwień, a anoreksja i bulimia były tylko dziwnymi terminami. Jak to możliwe? Otóż BLW przenosi na dziecko konieczność zdecydowania czy jest jeszcze głodne, czy już nie, czy chce zjeść to, czy tamto. Rodzic decyduje o tym, co mu zaproponuje i kiedy, ale to maluch wybiera, czy zje warzywo, mięso czy kaszę.

BLW to akronim od Baby-led Weaning, co żartobliwie, ale dość trafnie tłumaczy się na Bobas Lubi Wybór. No lubi, jak każdy. Z chęcią decyduje o tym, co trafi do jego buzi.

Zanim jednak tam trafi, każdy kawałek jedzenia zostaje dokładnie zbadany: obejrzany, obmacany, polizany i włożony do ust lub, zwłaszcza na początku, wyrzucony na podłogę. To też nauka: obserwowanie, że rzeczy spadają, po upadku rozciapują się lub kruszą i że wtedy już nie są takie apetyczne, jak chwilę wcześniej. Dziecko uczy się podczas jedzenia wielu rzeczy, których jedząc papki nie ma szans poznać:

  • jedzenie może mieć różnie kolory, a smakować podobnie (np. papryka)

  • jedzenie może mieć taki sam kolor, a smakować inaczej (maliny i truskawki)

  • są rzeczy miękkie (jak banan) i twarde (jak ogórek)

  • ogórek może być słodki lub kwaśny (kiszony)

  • niektóre rzeczy chrupią, a inne się ciągną,

  • itd.

Dużo tego – mnóstwo bodźców i doznań, które docierają do wszystkich zmysłów. To zajmuje dziecko na długie minuty. Choć przygotowanie jedzenia, a później sprzątanie po posiłku jest dość absorbujące dla rodzica, to jednak zdecydowanie warto rozpocząć przygodę z jedzeniem właśnie w taki sposób, a nie od papek, które nie mają ani dobrego smaku, ani fajnego koloru. No i ten smak... próbowaliście kiedyś jakiejś zupki dla dziecka? Jeśli tak, to wiecie, że wszystkie smakują tak samo lub bardzo podobnie i nie jesteśmy w stanie odróżnić w tym smaku poszczególnych składników, a przecież taki brokuł jest po prostu pyszny!

PomocnicyMamy.pl

ul. Dąbrowskiego 30
32-600 Oświęcim
www.pomocnicymamy.pl
sklep@pomocnicymamy.pl
Koszt wysyłki - wpłata na konto, kurier:
Od 0 zł do 400 zł - 16 zł
Koszt wysyłki - wpłata na konto, poczta:
Od 0 zł do 400 zł - 15 zł

Koszt wysyłki - za pobraniem:
Kurier, powyżej 400 zł. - 22 zł
Poczta, powyżej 400 zł. - 21 zł