Twój koszyk jest pusty

Archiwum

Kiedy chodzę z Igą i chłopcami na spacery najchętniej idziemy do parku. Cieszę się, że mamy takie miejsce blisko domu, bo park to idealny sposób na spędzenie czasu z młodszym i starszym dzieckiem jednocześnie. Dlaczego? Alejki umożliwiają łatwe pchanie wózka, nawet podwójnego, a rosnące wzdłuż nich drzewa ocieniają nas i zapewniają odrobinę chłodu. W parku jest też plac zabaw i ogromna piaskownica. Zajmuję strategiczne miejsce na ławce pod drzewem, skąd widzę szalejącą starsza pociechę. Obserwuję też inne dzieci bawiące się w piasku. No i tak z tych obserwacji powstała mi lista ulubionych zabawek w piaskownicy:

 1. 1. Patyk. Dobry patyk to podstawa, można nim w piasku robić dołki, można rysować kreski, ale przede wszystkim patyk to maszt statku albo drzewce flagi – wystarczy nadziać na niego listek, aby oznakować terytorium. Patyki służą też do budowania mostów i domów.

 2. 2. Kamyki. Zwykle projektanci piaskownic nie przewidują piasku z kamykami, wręcz przeciwnie, jest on drobniutki i żółciutki, ale od czego pomysłowość dzieci – kamyki można przynieść lub wykopać. Kamyki służą do ozdabiania zamków i piaskowych ciastek, gotowania zupy, robienia przeszkód dla samochodów.

 3. 3. Liście i trawa. Niezbędne do gotowania potraw, którymi potem są karmione mamusie. I małoletnie rodzeństwo w wózku. Liście można też wsadzać tworząc drzewa w ogrodzie przy pałacu księżniczki.

  4. Wiaderko. Pełni bardzo ważną funkcję. Nie tylko jest niezbędne do budowy zamku czy robienia babek, ale też przydaje się do gotowania zupy i przenoszenia Ważnych Rzeczy (patrz punkt 1 i 2).

  5. Łopatka. Może być najzwyklejsza, klasyczna albo nieco bardziej przemyślany model. Łopatką się kopie. Czasem bez celu, a czasem buduje się drogę, zamek, pałac księżniczki i górę z tunelem. Niektórzy wykorzystują łopatkę do przekopania się na drugi koniec ziemi. Przynajmniej taki jest plan.

 4. 6. Pojazdy budowlane: wywrotki, spychacze, betoniarki, walce cieszą się największym powodzeniem. Budują głównie drogi, po których później jeżdżą.

  7. Sitko. Można nim przesiewać, ale też kopać, mieszać w garnku, znaczy się garnku, cedzić kluski i poszukiwać skarbów.

  8. Foremki do piasku. Najlepiej jeśli pozwalają nie tylko na robienie babek, co dość szybko się nudzi, ale też na pieczenie ciasteczek, robienie lodów czy w ogóle gotowanie.

  9. Lejki, przelewajki i konewki. Byłyby na miejscu pierwszym, gdyby dzieci miały lepszy dostęp do wody. Z braku wody używane są do sypania górek.

  10. Młynki do piasku. Czasami mam wrażenie, że to raczej ulubiona zabawka mam, które z lubością oddają się wyszukiwaniu suchego piasku i powolnemu wsypywaniu go do młynka, a potem patrzeniu jak te wszystkie kolorowe łopatki się obracają i obracają...


PomocnicyMamy.pl

ul. Dąbrowskiego 30
32-600 Oświęcim
www.pomocnicymamy.pl
sklep@pomocnicymamy.pl
Koszt wysyłki - wpłata na konto, kurier:
Od 0 zł do 400 zł - 16 zł
Koszt wysyłki - wpłata na konto, poczta:
Od 0 zł do 400 zł - 15 zł

Koszt wysyłki - za pobraniem:
Kurier, powyżej 400 zł. - 22 zł
Poczta, powyżej 400 zł. - 21 zł